وبلاگ

امنیت گوشی های هوشمند با محافظت از صفحه قفل

محافظت از صفحه قفل

آموزش ایجاد امنیت گوشی های هوشمند با محافظت از صفحه قفل

صفحه قفل تلفن شما می تواند اطلاعات شخصی بیشتری از آنچه فکر می کنید نشان دهد. مطمئناً به طور کلی دسترسی به برنامه‌های بانکی، حساب‌های ایمیل و نمایه‌های رسانه‌های اجتماعی شما را مسدود می‌کند، اما گوگل و اپل این کار را انجام داده‌اند تا همچنان بتوانید بدون دانستن رمز عبور به برخی از ویژگی‌های اصلی تلفن خود دسترسی داشته باشید. در این مقاله محافظت از صفحه قفل را بررسی می کنیم.

 

تنظیم تنظیمات صفحه قفل iOS و Android برای ایجاد مانع بهتر بین دنیای بیرون و تلفن شما نسبتاً ساده است، اما تعادل کلیدی است. داشتن چند میانبر روی صفحه قفل راحت است، و مکان خوبی برای گذاشتن سرنخ هایی در مورد اینکه چه کسی هستید در صورت گم شدن تلفنتان است.

تنظیمات صفحه قفل برای iOS

به‌طور پیش‌فرض، اپل به شما امکان می‌دهد دستیار هوشمند خود را مستقیماً از صفحه قفل با دستور «Hey Siri…» راه‌اندازی کنید. اگر بخواهید بدون باز کردن قفل گوشی خود، آب و هوا را بررسی کنید یا چیزی را در ویکی‌پدیا جستجو کنید، خوب است، اما تا زمانی که از امنیت عبور نکنید، به اکثر سوالات شخصی درباره پیام‌ها، ایمیل‌ها و سایر موارد خصوصی پاسخ نمی‌دهد.

با این حال، یک استثنا وجود دارد.

شما (یا هر کس دیگری) می توانید از سیری بپرسید، “اسم من چیست؟” و تلفن قفل شده نام صاحب خود را نشان می دهد. احتمالاً اپل این گزینه را باز گذاشته است، بنابراین اگر کسی گوشی شما را بردارد، سعی کند آن را به شما بازگرداند. اگر ترجیح می‌دهید از این اطلاعات محافظت کنید و سیری را از پاسخ دادن به هر سؤالی تا زمانی که قفل گوشی باز نمی‌شود بازدارید، به منوی سیری و جستجو در تنظیمات بروید و سوئیچ را با Allow Siri When Locked خاموش کنید.

حتی بدون سیری، می‌توانید به غریبه‌هایی که گوشی شما را می‌یابند فرصتی بدهید تا آن را پس دهند. به برنامه Health که به عنوان بخشی از iOS ارائه می شود، بروید، روی آواتار کاربر (بالا سمت راست)، سپس شناسه پزشکی و ویرایش ضربه بزنید. در آنجا، می‌توانید فردی را در دفترچه آدرس خود به‌عنوان مخاطب اضطراری انتخاب کنید و اطلاعاتی درباره خود (مانند آلرژی و سن) اضافه کنید. برای در دسترس قرار دادن این مورد در صفحه قفل برای افراد دیگر در مواقع اضطراری، مطمئن شوید که گزینه Show When Locked در پایین روی Enabled تنظیم شده است.

هر کسی می‌تواند دوربین گوشی را از صفحه قفل نیز راه‌اندازی کند، فقط با یک کشیدن انگشت به سمت چپ. امکان بازگشت به عکس‌های قدیمی وجود ندارد، اما کسی می‌تواند عکس‌های جدیدی بگیرد. تنها راه برای جلوگیری از این امر غیرفعال کردن کامل دوربین از طریق Screen Time در تنظیمات است: روی Content & Privacy Restrictions ضربه بزنید، سپس کلید جابه‌جایی را روشن کنید و دوربین را از لیست برنامه‌های مجاز غیرفعال کنید و محافظت از صفحه قفل را انجام دهید. با این حال، انجام این کار به این معنی است که تا زمانی که دوربین را دوباره فعال نکنید، اصلاً نمی‌توانید از آن استفاده کنید، بنابراین راه‌حل خوبی نیست.

چند تنظیمات دیگر وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید که در منوی Face ID & Passcode (یا Touch ID & Passcode) در تنظیمات خواهید دید. از آنجا می‌توانید دسترسی به صفحه قفل را به نمای امروز (که شامل خلاصه اخبار و گزارش‌های آب و هوا می‌شود)، اعلان‌ها، سیری، کیف پول اپل، کنترل خانه هوشمند، و ویژگی‌های «پاسخ با پیام» و «بازگشت تماس‌های از دست رفته» را فعال یا غیرفعال کنید. این دو مورد آخر بسیار مهم هستند، زیرا فعال کردن آنها می تواند به هر کسی اجازه دهد بدون باز کردن قفل آیفون شما فوراً به یک پیام پاسخ دهد یا با کسی تماس بگیرد.

محافظت از صفحه قفل

تنظیمات صفحه قفل برای اندروید

گزینه‌ها در گوشی‌های مجهز به گوگل تقریباً مشابه هستند، اما با وجود نسخه‌های بسیار زیاد اندروید، ارائه دستورالعمل‌های قطعی به این آسانی نیست. نکات زیر در مورد آخرین نسخه استوک اندروید 10 اعمال می شود و اگر چیز متفاوتی دارید، باید بتوانید بدون دردسر زیاد آنها را با گوشی خود تطبیق دهید.

به طور پیش فرض، صفحه قفل اندروید به شما امکان دسترسی به هیچ نوع اطلاعات خصوصی را نمی دهد. در حالی که می‌توانید Google Assistant را راه‌اندازی کنید، تا زمانی که قفل تلفن خود را با پین کد، اثر انگشت، اسکن چهره یا هر روش دیگری که تنظیم کرده‌اید باز نکنید، هیچ پاسخی ارائه نمی‌کند. اندروید به شما این امکان را می دهد که تنها با صدا از صفحه قفل خود بگذرید، اما باید صدای شما باشد. برای فعال کردن این قابلیت، به برنامه‌ها و اعلان‌ها در تنظیمات بروید و روی «دستیار»، «Hey Google» و «Hey Google» ضربه بزنید تا صدا را تنظیم کنید.

می‌توانید با دو بار ضربه زدن روی دکمه پاور، دوربین را بدون هیچ تأییدی از صفحه قفل راه‌اندازی کنید، اگرچه مانند iOS، نمی‌توانید وارد کتابخانه عکس و ویدیو شوید. برای اطمینان از فعال بودن دسترسی سریع دوربین، از صفحه تنظیمات به سیستم، حرکات، و پرش به دوربین بروید.

یکی از راه‌هایی که می‌توانید حریم خصوصی صفحه قفل خود را تغییر دهید، محدود کردن میزان نمایش اطلاعات اعلان‌ها قبل از باز کردن قفل تلفن است. اگر نمی‌خواهید کسی جزئیات بالقوه آشکار را ببیند، به تنظیمات بروید، برنامه‌ها و اعلان‌ها را انتخاب کنید و روی اعلان‌ها ضربه بزنید. برای تعیین اینکه آیا اطلاعات شخصی (مانند محتوای پیام‌های متنی) در صفحه قفل نشان داده می‌شوند یا خیر، از کلید تغییر وضعیت اعلان‌های حساس استفاده کنید و از تنظیمات اعلان‌ها در صفحه قفل برای انتخاب اینکه آیا اعلان‌ها اصلاً نمایش داده می‌شوند یا نه، استفاده کنید. همچنین می توانید اعلان ها را به صورت برنامه به برنامه از صفحه اصلی برنامه ها و اعلان ها غیرفعال کنید.

در نهایت، اندروید راهی برای گذاشتن برخی از اطلاعات تماس در صفحه قفل برای این افراد دارد.

که ممکن است گوشی شما را پیدا کند و بخواهد آن را برگرداند. برنامه ایمنی داخلی را راه اندازی کنید (اگر قبلاً آن را ندارید آن را از اینجا دانلود کنید)، و برای افزودن یک یا دو مخاطب اضطراری و هر گونه اطلاعات پزشکی که فکر می کنید مناسب است، دستورات را دنبال کنید. افراد دیگر می توانند با این مخاطبین تماس بگیرند و این اطلاعات را بدون باز کردن قفل تلفن شما مشاهده کنند، که می تواند در مواقع اضطراری جان شما را نجات دهد.

با این روش ها میتوانید محافظت از صفحه قفل را رقم بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید