وبلاگ

Force Touch در Apple Watch: چگونه کار می کند و چرا اپل آن را حذف کرد

Force Touch در Apple Watch چگونه کار می کند ؟

اپل واچ با حدود 50 درصد از سهم بازار، علیرغم اینکه با رقابت سختی مانند Samsung Galaxy Watch و Fitbit Versa مواجه است، همچنان محبوب ترین ساعت هوشمند است. چیزی که اپل واچ را پیشتاز می کند، سخت افزار درجه یک آن به همراه یکپارچگی عمیق با اکوسیستم اپل است. در این مقاله Force Touch را بررسی خواهیم کرد.

از زمانی که اپل واچ در سال 2015 وارد صحنه شد، فورس تاچ بخشی جدایی ناپذیر از ساعت هوشمند بود. میانبرهای سریعی برای اقدامات رایج مانند گزینه پاک کردن اعلان‌ها، ایجاد یا تغییر چهره ساعت و موارد دیگر ارائه می‌دهد. متاسفانه اپل با معرفی watchOS 7 این فناوری لمسی را حذف کرده است.

در اینجا ما همه چیز را در مورد فورس تاچ در اپل واچ و اینکه چرا این شرکت این فناوری لمسی فوق العاده مفید را از بین برده است، خواهیم دانست. اگر کنجکاو هستید که بیشتر در مورد آن بدانید، برای کشف حقیقت به ادامه مطلب بروید.

Force Touch

Force Touch چیست؟

فورس تاچ فناوری طراحی شده برای فعال کردن پدهای لمسی و لمسی برای تشخیص تفاوت بین پرس سبک و پرس سخت است. از سنسورهای فشار استفاده می کند تا روش دیگری برای ورودی به اپل واچ و سایر iDevice های پشتیبانی شده مانند آیفون اضافه کند.

فورس تاچ چگونه کار می کند؟

فناوری Force Touch دسترسی فوری به اعمال معمول را از طریق حرکات سبک یا فشار سخت ارائه می دهد. به عنوان مثال، می‌توانید با لمس کردن آیکون برنامه به اطلاعات مرتبط با آن مانند اطلاعات آب و هوا، پخش آهنگ یا حتی پرش به تنظیمات مستقیماً از صفحه اصلی دسترسی پیدا کنید.

کارهایی که می توانید با فورس تاچ انجام دهید

همانطور که در بالا ذکر شد، می توانید چندین کار را با استفاده از فورس تاچ انجام دهید. از نوشتن یک پیام جدید گرفته تا دریافت خلاصه فعالیت هفتگی تا پخش موسیقی، می تواند کارهای زیادی انجام دهد.

چرا اپل Force Touch را در watchOS 7 حذف کرده است؟

اگرچه اپل هنوز هیچ دلیل رسمی برای حذف فورس تاچ در ساعت اپل ارائه نکرده است، اما نوشته های مربوط به فناوری لمسی از زمان عرضه آیفون XR تقریباً روی دیوار بوده است.

Force Touch

به شکل معمولی اپل، این غول فناوری برای اولین بار جایگزین Force Touch به نام «Haptic Touch» را در آیفون ارزان قیمت 2018 (XR) عرضه کرد. و هنگامی که اپل متوجه شد که فناوری جدید به اندازه کافی خوب است، لمس لمسی را در سری آیفون 11 با دور نگه داشتن لمس سه بعدی معرفی کرد. بنابراین، حذف فورس تاچ از اپل واچ یک تصمیم کاملاً سنجیده است.

در مورد اینکه چرا اپل فناوری فورس تاچ را از اپل واچ سری 6 یا watchOS 7 حذف کرده است، چند دلیل اصلی برای آن وجود دارد. اولین و مهمترین، شرکت Immersion یک نقض حق اختراع علیه اپل ثبت کرد و درخواست غرامت کرد. در سال 2018، هر دو شرکت به توافق رسیدند که اپل را ملزم به پرداخت هزینه مجوز برای این فناوری کرد. شایان ذکر است که اپل در همان سال شروع به کاهش استفاده از لمس سه بعدی (که کاملاً شبیه فورس تاچ است) با معرفی جایگزینی به نام لمس لمسی در آیفون XR آغاز کرد.

لمس لمسی در آیفون

واضح است که اپل مایل به پرداخت هزینه مجوز نیست و به همین دلیل استفاده از فناوری لمس سه بعدی/فورس تاچ را ابتدا در آیفون و سپس در اپل واچ متوقف کرده است.

اپل با قرار دادن ویژگی‌های پنهان بخشی از رابط کاربری WatchOS 7، نه تنها جایگزین بهتری ارائه کرده است، بلکه نیاز به تعبیه فناوری فورس تاچ را نیز از بین برده است.

با توجه به اینکه watchOS 7 به دلیل سریع‌تر، شهودی‌تر و کاربرپسندتر بودن نسبت به نسخه‌های قبلی watchOS مورد تحسین قرار گرفته است، حرکت برای خلاص شدن از فناوری لمسی را می‌توان اقدامی عاقلانه در نظر گرفت.

پس از امتحان کردن آخرین نسخه از watchOS، ما همچنین فکر می کنیم که لمس لمسی راه حل بهتری است. در ارائه دسترسی سریع به ویژگی های رایج در ساعت هوشمند شما بسیار خوب عمل می کند. نظر شما در مورد این تصمیم خاص چیست؟ در بخش نظرات زیر، نظرات خود را به راحتی ارسال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید