وبلاگ

پیام های فیشینگ را بشناسید و از آنها دوری کنید

پیام های فیشینگ ، تماس های پشتیبانی جعلی و کلاهبرداری های دیگر را بشناسید و از آنها اجتناب کنید
برای جلوگیری از کلاهبرداری از این نکات استفاده کنید و یاد بگیرید که اگر فکر می کنید Apple ID شما به خطر افتاده است چه کاری باید انجام دهید.

فیشینگ به تلاش های متقلبانه برای گرفتن اطلاعات شخصی از شما گفته می شود. کلاهبرداران از هر وسیله ای که می توانند استفاده کنند – ایمیل ها و متن های جعلی ، تبلیغات پاپ آپ گمراه کننده ، بارگیری های جعلی ، هرزنامه های تقویم ، حتی تماس های تلفنی جعلی – شما را برای اشتراک اطلاعات ، مانند رمز ورود Apple ID یا شماره کارت اعتباری ، فریب می دهند.

اگر ایمیلی مشکوک دریافت کردید که به نظر می رسد از طرف اپل است ، لطفاً آن را به reportphishing@apple.com ارسال کنید.

با انتخاب رایانامه و انتخاب “Forward as Attachment” از فهرست پیام ، در Mac خود جزئیات بیشتری را وارد کنید.

چگونه از فیشینگ و کلاهبرداری های دیگر جلوگیری کنیم
هنگام مرور وب ، اگر پیامی مشاهده کردید که آیفون ، مک یا سایر دستگاه های اپل شما ویروس دارد یا کسی ادعا می کند از تلفن های اپل است و نام حساب و رمز ورود شما را می پرسد ، احتمالاً هدف کلاهبرداری هستید . در اینجا برخی از کارهایی است که می توانید برای جلوگیری از آنها انجام دهید.

از Apple ID خود محافظت کنید. از احراز هویت دو عاملی استفاده کنید ، همیشه اطلاعات تماس خود را ایمن و به روز نگه دارید و هرگز رمزعبور Apple ID یا کدهای تأیید را با کسی به اشتراک نگذارید. اپل هرگز برای ارائه پشتیبانی از این اطلاعات درخواست نمی کند.
بیاموزید که چگونه ایمیل های قانونی Apple را درباره خریدهای App Store یا iTunes Store خود شناسایی کنید.
برای انجام پرداختهای دیگر ، هرگز از کارتهای فروشگاه App Store ، iTunes و Apple Store Gift Cards استفاده نکنید.
اگر با Apple Pay (فقط ایالات متحده) پول ارسال یا دریافت می کنید ، مانند هر معامله خصوصی دیگری با آن رفتار کنید.
با نحوه ایمن نگه داشتن دستگاه ها و داده های Apple خود آشنا شوید.
به طور کلی ، هرگز اطلاعات شخصی مانند شماره کارت های اعتباری را به اشتراک نگذارید ، مگر اینکه بتوانید گیرنده را ادعا کنید که شخصی است.
پیوندها را دنبال نکنید یا پیوستها را در پیامهای مشکوک یا ناخواسته باز یا ذخیره نکنید.
اگر درمورد درخواست یا ارتباطی شک دارید یا حتی اگر فقط می خواهید اطلاعات خود را با یک شرکت به روز کنید ، مستقیماً با آن شرکت تماس بگیرید.

اگر فکر می کنید Apple ID شما به خطر افتاده است ، یا اگر ممکن است گذرواژه یا سایر اطلاعات شخصی خود را در وب سایت کلاهبرداری وارد کرده باشید ، بلافاصله رمزعبور Apple ID خود را تغییر دهید.
در صورت دریافت ایمیل یا پیام مشکوک
کلاهبرداران سعی می کنند ایمیل و پیام های متنی شرکت های قانونی را کپی کنند تا شما را فریب دهند و اطلاعات شخصی و رمزهای عبور خود را به آنها بدهند. این علائم می تواند به شما در شناسایی کلاهبرداری کمک کند:

ایمیل یا تلفن فرستنده با نام شرکتی که ادعا می کند از آن است مطابقت ندارد.
ایمیل یا تلفنی که آنها برای تماس با شما استفاده کرده اند با ایمیلی که به آن شرکت داده اید متفاوت است.
پیوند در یک پیام درست به نظر می رسد ، اما URL با وب سایت شرکت مطابقت ندارد. *
به نظر می رسد این پیام با پیام های دیگری که از شرکت دریافت کرده اید تفاوت چشمگیری دارد.
این پیام اطلاعات شخصی مانند شماره کارت اعتباری یا رمز ورود حساب را درخواست می کند.
پیام ناخواسته است و حاوی پیوست است.
لطفا ایمیل ها و پیام های مشکوک را گزارش دهید:

اگر یک ایمیل فیشینگ دریافت کرده اید که به نظر می رسد از طریق اپل ساخته شده است ، آن را به reportphishing@apple.com ارسال کنید. اگر پیامی را از Mail روی Mac خود ارسال می کنید ، با انتخاب پیام و انتخاب Forward As Attachment از فهرست پیام ، سرآیند اطلاعات را وارد کنید.
برای گزارش نامه های ناخواسته یا ایمیل های مشکوک دیگری که در صندوق ورودی iCloud.com ، me.com یا mac.com خود دریافت می کنید ، آنها را به abuse@icloud.com ارسال کنید.
برای گزارش هرزنامه یا پیام های مشکوک دیگری که از طریق iMessage دریافت می کنید ، روی Report Junk در زیر پیام ضربه بزنید. همچنین می توانید پیام ها و تماس های ناخواسته را مسدود کنید.
اگر مرورگر وب شما پنجره های بازشو آزار دهنده ای را نمایش می دهد
هنگام مرور وب ، اگر یک پنجره بازشو یا هشدار مشاهده می کنید که به شما جایزه رایگان می دهد یا در مورد مشکلی در دستگاه خود به شما هشدار می دهد ، آن را باور نکنید. این نوع پنجره های بازشو معمولاً تبلیغاتی جعلی است که برای فریب شما در دادن اطلاعات شخصی یا پول به کلاهبردار طراحی شده است.

برای ادعای جایزه یا رفع مشکل با شماره تماس نگیرید یا پیوندها را دنبال نکنید. پیام را نادیده بگیرید و به راحتی از صفحه خارج شوید یا کل پنجره یا برگه را ببندید.

اگر از شما خواسته شد نرم افزار را بارگیری کنید
اگر محتوا را از اینترنت بارگیری می کنید بسیار احتیاط کنید. برخی از بارگیری های موجود در اینترنت ممکن است حاوی نرم افزاری نباشند که ادعا می کنند یا ممکن است حاوی نرم افزاری باشد که شما انتظارش را ندارید یا می خواهید. این شامل برنامه هایی است که درخواست نصب نمایه های پیکربندی را دارند که می توانند دستگاه شما را کنترل کنند. در صورت نصب ، نرم افزار ناشناخته یا ناخواسته ممکن است مزاحم و آزار دهنده شود و حتی ممکن است به Mac شما آسیب برساند و داده های شما را بدزدد.

برای جلوگیری از نرم افزارهای ناخواسته ، جعلی یا مخرب ، نرم افزار را از App Store نصب کنید یا آن را مستقیماً از وب سایت توسعه دهنده دریافت کنید. بیاموزید که چگونه با خیال راحت نرم افزار را در Mac خود باز کنید یا نمایه های پیکربندی ناخواسته را از iPhone ، iPad یا iPod touch خود حذف کنید.

اگر تماس تلفنی یا پیام صوتی مشکوکی دریافت کردید
کلاهبرداران ممکن است شماره تلفن های قانونی شرکت را جعل کنند و با تملق و تهدید به شما فشار دهند تا به آنها اطلاعات ، پول و حتی کارت های هدیه iTunes را بدهید. اگر از طرف شخصی که ادعا می کند اهل اپل است تماس تلفنی ناخواسته یا مشکوکی دریافت کردید ، فقط تلفن را قطع کنید.

اگر دعوت نامه تقویم مشکوکی را پذیرفتید
اگر در تقویم نامه یا تقویم دعوت نامه ناخواسته یا مشکوکی دریافت کرده اید ، می توانید آن را به عنوان ناخواسته در iCloud گزارش دهید.

برای حذف دعوت نامه ای که قبلاً پذیرفته اید ، روی رویداد ضربه بزنید ، سپس روی رد کردن یا حذف رویداد ضربه بزنید. اگر ناخواسته در تقویمی مشترک شدید که نمی خواهید ، برنامه Calendar را باز کنید ، روی تقویم ها ضربه بزنید و به دنبال تقویم ناشناخته یا مشکوکی باشید. روی تقویم ضربه بزنید ، سپس به پایین بروید و روی حذف تقویم ضربه بزنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید