وبلاگ

3D Touch اپل چیست، چگونه کار می کند و در چه آیفون هایی است؟

3D Touch اپل

3D Touch اپل چیست ؟

اپل در سپتامبر 2015 یک فناوری صفحه نمایش به نام 3D Touch را معرفی کرد که سطوح مختلف تعاملی را برای صفحه نمایش های شیشه ای استاندارد ارائه می دهد.

این فناوری برای ارائه بازخورد لمسی دقیق‌تر، نیرو و همچنین حرکات را تشخیص می‌دهد، که به نوبه خود باعث می‌شود برنامه‌ها به لطف تغییرات در پیش‌نمایش‌های فشار، کشیدن سریع و غیره در دسترس‌تر باشند.

فناوری 3D Touch در همه آیفون‌ها موجود نیست، زیرا فناوری متفاوتی به نام Haptic Touch برای iPhone XR و جدیدتر توسعه داده شده است. این ویژگی توضیح می دهد که لمس سه بعدی اپل چه ویژگی هایی را ارائه می دهد، این فناوری چگونه کار می کند و آیفون ها چه فناوری هایی را ارائه می دهند.

3D Touch اپل

دسترسی سریع به برنامه ها از صفحه اصلی

یکی از چیزهای عالی در مورد لمس سه بعدی، اگر بتوانید به استفاده از آن عادت کنید، دسترسی سریعتر به عملکردهای مختلف برنامه از صفحه اصلی است. همه برنامه‌ها با 3D Touch سازگاری ندارند، اما اکنون بسیار بیشتر از زمانی که 3D Touch ظاهر شد، وجود دارد.

با فشار دادن و نگه داشتن نماد یک برنامه سازگار در صفحه اصلی، یک منو ظاهر می شود و به شما این امکان را می دهد تا بدون نیاز به باز کردن ابتدا برنامه، کارهای مختلفی را انجام دهید. به عنوان مثال، فشار دادن و نگه داشتن برنامه دوربین به شما امکان می دهد دوربین سلفی را به جای دوربین اصلی راه اندازی کنید. در حالی که Maps گزینه علامت گذاری مقصد یا ارسال موقعیت مکانی شما را ارائه می دهد.

3D Touch اپل
فیس بوک را فشار داده و نگه دارید و گزینه جستجو، نوشتن پست، آپلود عکس یا ویدیو، یا گرفتن عکس یا ویدیو را خواهید داشت. برخی از برنامه ها گزینه های بیشتری نسبت به سایرین در منوی بازشو ارائه می دهند. از جمله گزینه افزودن ویجت به صفحه در سمت چپ صفحه اصلی.

همه برنامه‌های اصلی اپل از لمس سه‌بعدی پشتیبانی می‌کنند – اگر آیفون سازگاری دارید – اما برنامه‌های دیگر نیز زیاد هستند، بنابراین ارزش بازی کردن را دارد.

همچنین می‌توانید از لمس سه بعدی برای پرش بین برنامه‌ها به جای دوبار ضربه زدن روی دکمه هوم استفاده کنید. کمی به لبه صفحه نمایش فشار وارد کنید و می توانید بین برنامه ها تند بکشید.

3D Touch اپل

بهترین اپلیکیشن های لمس سه بعدی برای آیفون اپل

یکی دیگر از ویژگی‌های 3D Touch «Peek and Pop» نام دارد که دقیقاً همان چیزی را که پیشنهاد می‌کند امکان‌پذیر می‌کند: نگاه کردن به اعلان‌های انتخاب شده از طریق یک صفحه بازشو بدون نیاز به باز کردن برنامه خاص.

با فشار دادن و نگه داشتن اعلان ها، بسته به اینکه اعلان از چه برنامه ای آمده است، تعدادی گزینه ارائه می شود. برای مثال، اگر توییتی باشد، می‌توانید آن را بازتوییت کنید یا لایک کنید، در حالی که iMessage به شما اجازه می‌دهد پیام را در یک صفحه بازشو بخوانید و پاسخ دهید.

وقتی داخل برنامه‌ها هستید، می‌توانید به آرامی فشار دهید تا محتوا را نگاه کنید، در حالی که با ادامه فشار دادن محکم‌تر به محتوا وارد خواهید شد.

برای مثال، در Mail، می‌توانید به آرامی فشار دهید تا به یک ایمیل خاص نگاهی بیندازید و سپس فشار را کاهش دهید تا به کل لیست ایمیل‌های خود برگردید. با فشار دادن عمیق تر هنگام نگاه کردن به یک ایمیل خاص در حالت پاپ، به پیامی هدایت می شوید. که در آن به تمام اقداماتی که اگر برنامه Mail و ایمیل خاص را به صورت دستی وارد می کردید، دسترسی خواهید داشت.

مثال دیگری که در آن Peek and Pop مفید است در Messages است. اگر پیامی با زمان، تاریخ، شماره پرواز یا آدرس وب دریافت کردید، پیام‌ها به‌طور خودکار رویداد مربوطه را با خط کشیدن زیر آن برجسته می‌کند.

از اینجا، یک فشار ملایم روی رویداد، تقویم شما را بالا می‌آورد. در صورت وجود شماره پرواز، به زمان پرواز ورودی می‌رود یا به شما امکان می‌دهد بدون باز کردن مرورگر، آدرس وب را در پیام‌ها نگاه کنید.

نکات و ترفندهای لمس سه بعدی اپل

3D Touch چگونه کار می کند و روی چه دستگاه های اپل در دسترس است؟
حسگرهای خازنی در نور پشتی صفحه نمایش رتینا سازگار آیفون یکپارچه شده اند. با فشار، تغییرات میکروسکوپی بین شیشه پوشش و نور پس‌زمینه اندازه‌گیری می‌شود. که همراه با سنسور لمسی و شتاب‌سنج باید پاسخ فشار دقیقی را ارائه دهد.

فناوری 3D Touch در دستگاه های اپل گنجانده شده است که قادر به تشخیص تغییرات فشار لمسی است. مدل‌های آیفون سازگار با لمس سه بعدی عبارتند از:
اپل آیفون 6 اس و 6 اس پلاس ، 7 و 7 پلاس ،  8 و 8 پلاس ،  ایکس و XS و XS مکس .
با وجود اینکه مدل‌های iPad Pro نمایشگرهای حساس به فشار سازگار با Apple Pencil را ارائه می‌دهند، در iPads موجود نیست. همچنین در iPhone SE، iPhone XR یا هر یک از مدل‌های جدیدتر آیفون موجود نیست

دیدگاهتان را بنویسید