وبلاگ

نکات و ترفندهای آیفون 13 و 13 پرو: 15 ویژگی iOS 15 که باید امتحان کنید

نکات و ترفندهای آیفون 13 و 13 پرو

با iOS 15، اپل ممکن است تغییرات بصری آنچنانی نداشته باشد، اما هنوز چیزهای زیادی در آن وجود دارد که ارزش عادت کردن و سرکوب کردن را دارد. چه برای خود یک آیفون 13 جدید تهیه کرده باشید و چه به تازگی آیفون فعلی خود را به روز کرده باشید.نکات و ترفندهای آیفون 13 و 13 پرو را به خوبی در این مقاله در سایت دیجیتال بکس بررسی می کنیم.

بسیاری از ویژگی‌های برجسته شده برای همه مدل‌های آیفون دارای iOS 15 در دسترس هستند، اما یکی دو ویژگی محدود به سری‌های آیفون 12 و آیفون 13 هستند که برای مدل‌های قدیمی‌تر قابل اجرا نیستند. بنابراین، مطمئن شوید که iOS 15 را روی آیفون خود اجرا می کنید – یا از iPhone 13/13 Pro خود استفاده می کنید – و راه خود را از طریق برخی از ویژگی های مورد علاقه و کمتر آشکار ما ادامه دهید.

نکات و ترفندهای آیفون 13 و 13 پرو

بررسی قدم به قدم نکات و ترفندهای آیفون 13 و 13 پرو در ادامه.

1 – برنامه ها را از ردیابی خود منع کنید

بسیاری از برنامه‌ها می‌خواهند الگوهای مختلف و داده‌های استفاده از شما را در حین استفاده از برنامه‌های آنها ردیابی کنند. در بیشتر موارد به این دلیل است که آنها بتوانند تبلیغات مرتبط تری را به شما ارائه دهند یا با نحوه استفاده مردم از نرم افزارشان برای کمک به بهبود آن آشنا شوند. با این حال، دلیل خوبی برای مسدود کردن همه ردیابی ها وجود دارد، به خصوص اگر آن شرکت به دلیل رعایت نکردن حق حریم خصوصی شما شهرت داشته باشد.

اگر می‌خواهید برنامه‌ها را از ردیابی مسدود کنید، کافیست تنظیمات > حریم خصوصی را باز کنید و اکنون روی «ردیابی» ضربه بزنید. درست در بالای صفحه کلیدی وجود دارد که می‌گوید “Allow apps to request to track”. اگر نمی‌خواهید هیچ برنامه‌ای اطلاعات ردیابی را درخواست کند، فقط آن را خاموش کنید. یا می‌توانید به‌صورت دستی ردیابی را برای برنامه‌ها به‌صورت جداگانه در فهرست زیر روشن یا خاموش کنید.

2 – ببینید کدام برنامه ها به چه داده هایی دسترسی دارند

در یک یادداشت مشابه، این فقط یک نکته سریع است: به پایین صفحه تنظیمات > حریم خصوصی بروید و روی «Record App Activity» ضربه بزنید. آن را روشن کنید و حالا یک هفته یا بیشتر صبر کنید. پس از چند روز به آن گزینه منو برگردید و نحوه استفاده برنامه‌های مختلف از مجوزهای تلفن خود را مشاهده می‌کنید و می‌توانید ببینید که آیا هر یک از آنها به‌طور منظم به مواردی مانند موقعیت مکانی شما یا سایر اطلاعات شخصی دسترسی دارند یا خیر. . همچنین می‌توانید گزارشی را به‌عنوان یک فایل باینری خالی ذخیره کنید که می‌توانید به اشتراک بگذارید و ذخیره کنید.

3 – سافاری قدیمی را برگردانید

در iOS 15 ما یک سافاری جدید با نوار جستجو و تغییر برگه در پایین دریافت کردیم. در واقع برای استفاده با یک دست بسیار راحت است و به شما امکان می دهد به راحتی بین زبانه ها بکشید. با این حال، اگر می خواهید طرح قبلی را بازگردانید – با نوار URL در بالا – می توانید به عقب برگردید.

دو راه برای انجام آن وجود دارد. یا به Settings > Safari بروید و به پایین اسکرول کنید تا دو نماد تب را ببینید. اکنون “Single tab” را انتخاب کنید. وقتی سافاری را دوباره راه‌اندازی می‌کنید، اکنون نوار در بالای صفحه نمایش داده می‌شود.

راه سریع‌تر دیگر برای جابجایی، باز کردن سافاری، باز کردن هر صفحه وب و ضربه زدن روی نماد “AA” در نوار جستجو است. اکنون یک منوی پاپ آپ ظاهر می شود. روی گزینه ای که می گوید “نمایش نوار آدرس بالا” ضربه بزنید.

4 – اعلان های غیر مهم را بسته بندی کنید

iOS 15 دارای قابلیتی به نام «Scheduled Summary» است که به شما امکان می‌دهد به جای دریافت تعداد زیادی پینگ تصادفی در طول روز، همه اعلان‌های کم‌اهمیت را با هم جمع کنید و همزمان ارسال کنید.

برای فعال کردن آن، به Settings > Notifications بروید و روی «Scheduled Summary» ضربه بزنید. حالا آن را روشن کنید و مراحل نصب را طی کنید. اکنون برنامه‌هایی را که می‌خواهید در خلاصه خود قرار دهید را انتخاب کرده و روی «افزودن برنامه‌ها» در پایین ضربه بزنید.

در صفحه بعدی – زمان هایی را که می خواهید خلاصه های اول و دوم ظاهر شوند را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید برای افزودن خلاصه‌های مکرر در طول روز روی «+» ضربه بزنید. بنابراین اگر بخواهید می‌توانید یکی در زمان صبحانه، زمان ناهار و یکی در عصر حاضر شوید. هنگامی که آن ها انتخاب شدند، کافی است روی گزینه «روشن کردن خلاصه اعلان» در پایین کلیک کنید.

اکنون فقط از طریق پیام‌های مستقیم یا برنامه‌هایی که در انتخاب شما گنجانده نشده‌اند در طول روز مطلع می‌شوید، تا زمانی که خلاصه را انتخاب کنید.

5 – اعلان ها را در AirPods اعلام کنید

اگر یک جفت AirPods Pro دارید، می‌توانید از سیری بخواهید هر زمان که آن‌ها را در گوش خود دارید و به آیفون خود وصل می‌کنید، اعلان‌ها را از طریق آن‌ها اعلام کند. برای روشن کردن آن، به تنظیمات > سیری و جستجو بروید و اکنون روی «اعلان اعلان‌ها» ضربه بزنید و سپس گزینه را در بالای صفحه روشن کنید. و سوئیچ “هدفون” را نیز روشن کنید.

6 – فیلم HDR را خاموش کنید

به‌طور پیش‌فرض، مدل‌های جدیدتر آیفون 13 پرو، ویدیوهای HDR یا Dolby Vision را ضبط می‌کنند که نه تنها فضای زیادی را اشغال می‌کند، بلکه با بسیاری از دستگاه‌های دیگر نیز سازگار نیست. برای خاموش کردن آن، به تنظیمات > دوربین بروید و روی «ضبط ویدیو» ضربه بزنید. گزینه ای که می گوید “HDR Video” را خاموش کنید.

7 – دسترس پذیری

زمانی که آیفون‌ها دکمه‌هایی داشتند، می‌توانستید با دو بار ضربه زدن روی دکمه هوم، موارد را از بالای صفحه پایین بیاورید تا دسترسی به آن‌ها آسان‌تر شود. و در واقع می توانید این کار را در تلفن های جدید بدون دکمه نیز انجام دهید، اما ابتدا باید آن را فعال کنید.

به Settings > Accessibility بروید و روی «Touch» ضربه بزنید. گزینه Reachability را روشن کنید. اکنون وقتی انگشت خود را به پایین صفحه نمایش می‌کشید، موارد را از بالای صفحه به پایین‌تر می‌اندازد و دسترسی به آن را آسان‌تر می‌کند.

8 – برای گرفتن اسکرین شات روی پشت آن دو ضربه سریع بزنید

عملکرد دسترس‌پذیری فعال است، می‌توانید برای گرفتن اسکرین شات، به سادگی دو بار در پشت گوشی ضربه بزنید. به جای دست و پنجه نرم کردن با ترکیب دکمه.

فقط به تنظیمات > دسترسی > لمس بروید و اکنون “back tap” را انتخاب کنید. گزینه دوبار ضربه زدن را انتخاب کنید و Screenshot را در لیست پیدا کنید. حالا وقتی روی پشت گوشی خود دوبار ضربه بزنید، اسکرین شات می گیرد. البته می‌توانید عملکردهای دیگری مانند کشویی اعلان‌ها یا مرکز کنترل را انتخاب کنید که دسترسی به آن‌ها دشوار است.

9 – از متن زنده استفاده کنید

یکی از ویژگی های جدید جالب Live Text است که به شما امکان می دهد از دوربین خود برای خواندن و نمایش متن در زمان واقعی استفاده کنید. برای مثال می توانید از آن برای ارسال فوری جمله ای از مقاله یا سند در پیام استفاده کنید.

یک برنامه پیام رسان را باز کنید. روی قسمت متن دوبار ضربه بزنید و سپس روی نماد کوچکی که شبیه متن در یک کادر است ضربه بزنید. اکنون نمای دوربین را باز می کند و شروع به اسکن کردن متن می کند و سپس همانطور که به دوربین نشان می دهید آن را در میدان نمایش می دهد.

برای دقیق تر، فقط روی نماد عکس برداری کوچک در گوشه ضربه بزنید تا متن مورد نظرتان را سریع بگیرید. اکنون می‌توانید بلوک خاصی از متن را که می‌خواهید شامل شود، با کشیدن انگشت خود روی متن مورد نظر خود برجسته کنید.

راه دیگری که می توانید این کار را انجام دهید این است که فقط برنامه دوربین را باز کنید و مطمئن شوید که در حالت عکس هستید. حالا روی متنی که می‌خواهید بگیرید، یا برای فوکوس دستی روی متن ضربه بزنید و روی نماد متن زنده در گوشه ضربه بزنید. از متن اسکن می‌شود و اکنون می‌توانید متن را در تصویر بازشو برجسته کنید تا با کسی به اشتراک بگذارید. در هر کجا که می خواهید کپی و پیست کنید.

10 – متن زنده در یک اسکرین شات

راه دیگری برای استفاده از متن زنده وجود دارد. با اسکرین شات. یک اسکرین شات بگیرید و روی آن ضربه بزنید تا نمای ویرایشگر باز شود. روی نماد نشانه گذاری/قلم در بالا ضربه بزنید و اکنون روی نماد متن زنده در گوشه پایین ضربه بزنید. اکنون می توانید برای برجسته کردن متنی که می خواهید کپی کنید بکشید و آن را در هر برنامه ای که دوست دارید جای گذاری کنید.

11 – حالت فوکوس

حالت فوکوس به راحتی می تواند ویژگی عمقی و ویدیویی آن باشد. با این حال، به طور خلاصه، اگر به تنظیمات > فوکوس بروید، می‌توانید سناریوهای اختصاصی ایجاد کنید که در آن تنها برنامه‌ها و افراد خاص می‌توانند در زمان‌ها یا مکان‌های خاص، شما را قطع کنند.

می توانید یک سناریو را برای حالت شخصی و سناریو دیگری را برای حالت کار تنظیم کنید. انجام این فرآیند ممکن است کمی زمان بر باشد، اما اساساً فقط شامل اضافه کردن افراد اختصاصی است که می توانند با شما تماس بگیرند و انتخاب کنید که کدام برنامه ها مجاز باشند. واقعاً سرراست است.

پس از تنظیم، می‌توانید زمان‌بندی زمانی که می‌خواهید روشن شود. چه بر اساس زمان و تاریخ باشد و چه بر اساس مکان. حتی می‌توانید صفحه‌های اصلی را که در هر زمان فوکوس ظاهر می‌شوند، سفارشی کنید.

12 – نرخ فریم صفحه را محدود کنید

به‌طور پیش‌فرض، آیفون 13 پرو و ​​13 پرو مکس صفحه نمایش آن‌ها روی حداکثر نرخ رفرش 120 هرتز تنظیم شده‌اند. اگر – به هر دلیلی – می‌خواهید که واقعاً می‌توانید آن را محدود کنید، اما آن را در تنظیمات نمایش پیدا نخواهید کرد. به Settings > Accessibility > Motion بروید. اکنون گزینه “Limit Frame Rate” را تغییر دهید و سرعت آن بیش از 60 فریم در ثانیه نخواهد بود.

13 – سبک عکاسی خود را ایجاد کنید

یکی دیگر از ویژگی های دوربین در مدل های جدید آیفون چیزی به نام Photographic Styles است. برخلاف یک فیلتر ساده، این فیلتر مواردی مانند گرما، روشنایی و کنتراست را تنظیم می‌کند تا زیبایی‌شناسی ایجاد کند که هنگام گرفتن عکس‌ها روی همه عکس‌های شما اعمال شود. تنظیمات > دوربین را باز کنید و به «سبک‌های عکاسی» بروید. انگشت خود را روی گزینه ها بکشید تا ظاهری را که دوست دارید پیدا کنید. هنگامی که یکی را پیدا کردید، روی شیر آبی در پایین ضربه بزنید.

14 – موسیقی را در Photos Memories خود تغییر دهید

در برنامه جدید Photos، اپل به طور خودکار یک تراک پشتیبان را روی عکس‌ها و خاطرات ویدیویی که برای شما ایجاد می‌کند در برگه «For You» می‌چسباند. اما شما می توانید آن را تغییر دهید. Photos را باز کنید و روی “For You” ضربه بزنید و یکی از Memories را در بالا انتخاب کنید.

پس از باز شدن، دوباره روی آن ضربه بزنید و روی نماد موسیقی کوچک در گوشه ضربه بزنید. اکنون می‌توانید انگشت خود را روی آن بکشید و فیلتر و موسیقی را همانطور که انجام می‌دهید تغییر می‌دهد. یا می‌توانید روی نماد نت موسیقی در پایین سمت راست ضربه بزنید تا مجموعه بزرگ‌تری از گزینه‌ها، از جمله دکمه جستجو را ببینید که – با فشار دادن – به شما امکان می‌دهد کل کتابخانه خود را برای آهنگی خاص مرور کنید.

نکات و ترفندهای آیفون 13 و 13 پرو را در این مقاله بررسی کرده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید