وبلاگ

جیلبریک ios

جیلبریک ios
جیلبریک به افزایش امتیاز دستگاه اپل برای حذف محدودیت های نرم افزاری اعمال شده توسط اپل در سیستم عامل های iOS ، iPadOS ، tvOS ، watchOS ، BridgeOS و audioOS اشاره دارد. به طور معمول این کار از طریق مجموعه ای از وصله های هسته انجام می شود. یک دستگاه جیلبریک اجازه دسترسی ریشه در سیستم عامل را می دهد و امکان نصب نرم افزاری را که از طریق فروشگاه App iOS در دسترس نیست فراهم می کند. دستگاه ها و نسخه های مختلف با ابزارهای مختلف مورد بهره برداری قرار می گیرند. اپل جیلبریک را نقض توافق نامه مجوز کاربر نهایی می داند و به شدت صاحبان دستگاه را از تلاش برای دستیابی به دسترسی ریشه از طریق بهره برداری از آسیب پذیری ها بر حذر می دارد.

جیلبریک دور زدن انواع مختلفی از ممنوعیت های اپل برای کاربر نهایی است. از آنجا که شامل اصلاح سیستم عامل (اعمال شده توسط “بوت لودر قفل شده”) ، نصب برنامه های غیر رسمی تأیید شده (در فروشگاه App در دسترس نیست) از طریق بارگیری جانبی و اعطای امتیازات سطح مدیریت پیشرفته به کاربر (ریشه دهی)

انگیزه
یکی از دلایل جیلبریک از ویژگی های محدود شده توسط اپل و فروشگاه App آن است. اپل قبل از پذیرفتن برنامه ها برای توزیع در App Store ، برنامه ها را برای انطباق با برنامه iOS Developer Program خود بررسی می کند. با این حال ، دلایل آنها برای ممنوعیت برنامه ها فقط به ایمنی و امنیت محدود نمی شود و ممکن است خودسرانه و دمدمی مزاج تلقی شود. در یک مورد ، اپل به اشتباه یک برنامه توسط کاریکاتوریست پولیتزر-برنده را ممنوع کرد زیرا این توافق نامه مجوز توسعه دهنده آن را نقض می کند ، که به طور خاص برنامه هایی را “حاوی محتوایی که شخصیت های عمومی را مسخره می کند” ممنوع می کند. برای دسترسی به برنامه های ممنوع ، کاربران اعتماد می کنند در مورد جیلبریک برای دور زدن سانسور اپل از محتوا و ویژگی ها. جیلبریک مجاز به بارگیری برنامه هایی است که توسط اپل تأیید نشده است مانند سفارشی سازی رابط کاربری و اصلاحات مجاز.

سفارشی سازی دستگاه
از آنجا که برنامه های نرم افزاری موجود از طریق APT و یا Installer.app (قدیمی) لازم نیست که به دستورالعملهای App Store پایبند باشند ، بسیاری از آنها برنامه های خودگردان معمولی نیستند بلکه در عوض گزینه های داخلی و سفارشی سازی برای iOS و ویژگی های آن و سایر برنامه ها هستند . کاربران این برنامه ها را برای اهداف از جمله شخصی سازی و سفارشی سازی رابط با تغییراتی که توسط توسعه دهندگان و طراحان ایجاد شده است ، نصب می کنند ، اضافه کردن ویژگی های مورد نظر مانند دسترسی به سیستم فایل ریشه و رفع مزاحمت ها و کار توسعه روی دستگاه را آسان تر می کند. با دسترسی به سیستم فایل و ابزارهای خط فرمان. بسیاری از دارندگان دستگاه های چینی iOS همچنین برای نصب سیستم های ورودی شخصیت های شخص ثالث چینی تلفن های خود را جیلبریک می کنند زیرا استفاده از آنها آسان تر از اپل است

باز کردن قفل شبکه
جیلبریک همچنین امکان استفاده از نرم افزار برای باز کردن غیررسمی آیفون های قفل شده توسط شرکت مخابراتی را فراهم می کند تا بتوان از آنها با سایر شرکت های مخابراتی استفاده کرد. باز کردن قفل های نرم افزاری از سپتامبر 2007 با استفاده از هر ابزار برای مدل خاصی از آیفون و نسخه باند پایه (یا چندین مدل و نسخه) در دسترس است. این شامل مدل های iPhone 4S ، iPhone 4 ، iPhone 3GS و iPhone 3G است. نمونه ای از باز کردن قفل آیفون از طریق برنامه Jailbreak Redsn0w خواهد بود. از طریق این نرم افزار ، کاربران آیفون قادر به ایجاد IPSW سفارشی و باز کردن قفل دستگاه خود هستند. علاوه بر این ، در طی فرآیند باز کردن قفل ، گزینه هایی برای نصب Cydia باند پایه iPad وجود دارد.

نصب بدافزار
مجرمان رایانه ای ممکن است برای نصب بدافزار و یا هدف قرار دادن آیفون های جیلبریک که بر روی آنها می توان بدافزار را با سهولت بیشتری نصب کرد ، آیفون را جیلبریک بگذارند. شرکت امنیت سایبری ایتالیا Hacking Team ، که نرم افزارهای هک را به آژانس های اجرای قانون می فروشد ، به پلیس توصیه کرد که آیفون ها را جیلبریک کند تا اجازه نصب نرم افزار ردیابی بر روی آنها را بگیرد.

جیلبریک نرم افزار
در iPhone ، نصب نرم افزار مصرف کننده معمولاً به نصب از طریق App Store محدود می شود. بنابراین جیلبریک ، امکان نصب برنامه های غیرمجاز را فراهم می کند. گفته شده است که انگیزه اصلی اپل برای جلوگیری از جیلبریک ، محافظت از درآمد فروشگاه App خود ، از جمله توسعه دهندگان شخص ثالث و اجازه ایجاد بازار پایدار برای نرم افزار شخص ثالث است. با این حال ، نصب برنامه های غیرقانونی همچنین بدون جیلبریک ، استفاده از گواهینامه های سازمانی برای تسهیل توزیع نسخه های اصلاح شده یا دزدی دریایی برنامه های محبوب ، امکان پذیر است.

انواع جیلبریک
Cydia ، مدیر بسته محبوب نصب شده بر روی دستگاه های جیلبریک
هنگامی که یک دستگاه جیلبریک در حال راه اندازی است ، در ابتدا هسته خود اپل را بارگیری می کند. سپس دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد و هسته هر بار که روشن شود وصله می خورد. در طول سال ها انواع مختلفی از جیلبریک رخ داده است. جیلبریک پایدار جیلبریکی  است که هنگام راه اندازی مجدد به هیچ گونه کمک نیاز ندارد. هسته بدون کمک رایانه یا برنامه وصله می شود. این جیلبریک غیرمعمول است و ایجاد یک مهندسی معکوس قابل توجه است. جیلبریک متصل در مقابل جیلبریک ناپایدار است ، به این معنا که برای راه اندازی یک کامپیوتر لازم است و دستگاه به خودی خود راه اندازی نمی شود. در حالی که از جیلبریک اتصال دهنده استفاده می شود ، کاربر همچنان می تواند بدون نیاز به راه اندازی مجدد ، راه اندازی و از بین ببرد. همچنین مخلوطی از یک جیلبریک پایدار و ناپایدار به نیمه پایدار نیز گفته می شود . این نوع جیلبریک به کاربر اجازه می دهد تا دوباره راه اندازی شود ، اما هسته ای وصله ای وجود نخواهد داشت. عملکردهای غیر جیلبریک مانند برقراری تماس تلفنی ، ارسال پیام کوتاه یا استفاده از برنامه همچنان اجرا خواهند شد. برای اینکه بتوانید یک هسته وصله داشته باشید و دوباره کد اصلاح شده را اجرا کنید ، دستگاه باید با استفاده از رایانه بوت شود. نوعی جیلبریک که در چند سال اخیر محبوب شده است ، نوع نیمه غیرمجاز است. این نوع جیلبریک مانند یک جیلبریک نیمه پایدار است که در هنگام راه اندازی مجدد دستگاه دیگر هسته وصله ای ندارد اما می توان هسته را بدون استفاده از کامپیوتر وصله زد. هسته معمولاً با استفاده از برنامه نصب شده روی دستگاه وصله می شود. جدیدترین جیلبریک که اخیراً انجام شده است ، حالت غیرمجاز است

دیدگاهتان را بنویسید