وبلاگ

IMEI چیست؟

IMEI (شناسه تجهیزات بین المللی موبایل) شماره ای منحصر به فرد برای شناسایی تلفن های همراه GSM ، WCDMA و iDEN و همچنین برخی تلفن های ماهواره ای است. بیشتر تلفن ها دارای یک شماره IMEI هستند اما در تلفن های دو سیم کارته دو عدد وجود دارد.

IMEI فقط برای شناسایی دستگاه استفاده می شود و هیچ ارتباط دائمی یا نیمه دائمی با مشترک ندارد. این شماره توسط شبکه GSM برای شناسایی دستگاههای معتبر استفاده می شود و بنابراین می تواند برای جلوگیری از دسترسی تلفن دزدیده شده به شبکه در آن کشور استفاده شود.

اخیراً اپل چاپ شماره منحصر به فرد IMEI را در پشت هر دستگاه متوقف کرده است. با این وجود می تواند بسیار مفید باشد زیرا اطلاعات دقیقی در مورد گوشی مانند مدل ، مارک ، تاریخ تولید و سایت سازنده در اختیار شما قرار می دهد.

هر دستگاهی که توسط اپل تولید می شود شماره اختصاصی ، منحصر به فرد خود را دارد – شماره IMEI (مخفف عبارت: International Mobile Station Equipment Identity). از این ارقام برای شناسایی تلفن های همراه استفاده می شود. همچنین برای شرکت های تلفن های همراه که از آنها استفاده می کنند تا دستگاه خاصی را با شبکه های تلفنی مطابقت دهند ، مفید است – اگر به شناسایی شخصی که تماس می گیرد کمک می کند.

در گذشته ، دریافت IMEI کاملاً ساده بود: باید نگاهی به قسمت پشت قاب گوشی او می انداختید. با این حال ، با راه اندازی آیفون 6s و دستگاه های جدیدتر ، تولید کننده آنها قرار دادن IMEI را در آن مکان متوقف کرد.

چگونه شماره IMEI آیفون خود را پیدا کنیم
ساده ترین راه برای یافتن شماره ، نگاهی به قسمت پشتی قاب است. اگر از یکی از مدلهای قدیمی استفاده می کنید ، این اطلاعات باید همراه با اصل سازنده در قسمت پایین موجود باشد. با این وجود ، اگر آیفون 6s یا آیفون 6 سی پلاس را در اختیار دارید ، دیگر این شماره در آنجا وجود ندارد. فقط شناسه FCC ، IC و شماره مدل شما وجود دارد.

درصورتی که شماره IMEI را روی کیس پیدا نکنید ، می توانید آن را در سینی سیم کارت نیز پیدا کنید. برای دریافت آن ، کاربر باید از ابزار حذف سیم کارت خود برای حذف سینی استفاده کند. سیم کارت نیز باید برداشته شود. شماره IMEI باید در زیر سینی سیم کارت وجود داشته باشد و با حروف بسیار کوچک نوشته شده باشد ، که ممکن است برای کسانی که باید آن را یادداشت کنند ناخوشایند است.

احتمالاً یک روش راحت تر بررسی برنامه تنظیمات آیفون است زیرا IMEI را می توان در آنجا یافت. چگونه انجامش بدهیم؟ فقط برگه تنظیمات را باز کرده و General -> About را پیدا کنید. اکنون فقط باید به پایین پیمایش کرده و شماره مورد نظر را پیدا کنید. برای صرفه جویی در آن بدون اتلاف وقت زیاد برای کپی کردن روی کاغذ ، فقط باید شماره را بزنید و نگه دارید تا بتوانید آن را به فضای کپی برسانید. سپس روی کپی ضربه بزنید و آن را در برخی از برنامه های دیگر ، به عنوان مثال یادداشت ها ، جای گذاری کنید.

اگر اتفاقاً تلفن همراه خود را گم کنید ، شماره از طریق حساب iTunes شما به راحتی قابل بررسی است. برنامه را باز کنید و به تنظیمات برگزیده بروید. زبانه Devices را انتخاب کنید که از سمت راست دوم است و لیستی از نسخه های پشتیبان را مشاهده خواهید کرد. اکنون فقط مکان نما را نگه دارید و شما نه تنها گزارش می دهید که آیفون شما گم شده یا به سرقت رفته است ، بلکه همچنین می توانید اطلاعاتی در مورد دستگاه ، شماره IMEI در میان آنها ، بدست آورید.

چرا به شماره IMEI نیاز دارید؟
اول از همه ، این شماره به کاربر اجازه می دهد اطلاعات متعددی را در مورد دستگاه بررسی کند. در میان داده های موجود: مدل ، مارک ، رنگ ، ظرفیت حافظه ، تاریخ تولید و سن تلفن وجود دارد. از این سرویس می توان برای جدیدترین سری های آیفون مانند آیفون 8 ، آیفون 8 پلاس و آیفون X استفاده کرد. یک مزیت بزرگ چک در هنگام خرید دستگاه قابل مشاهده است – با این روش می توانید اصل بودن یا نبودن موبایل را تأیید کنید و اگر کلیه خدمات مطابق با اعلامیه تولید کننده باشد. علاوه بر این ، این شماره اجازه دسترسی به برخی از ویژگی های دیگر را می دهد: لیست سیاه تلفن ، باز کردن قفل دستگاه و غیره

کاربران iOS همچنین ممکن است به یکی دیگر از عملکردهای اپل که از شماره IMEI استفاده می کند علاقه مند شوند: «تلفن من را پیدا کنید». این سرویس توصیه می شود هنگام خرید تلفن همراه دست دوم استفاده شود. برای خریداران مهمترین عنصر ویژگی Lock Activation است که آیفون یا آیپد سرقتی یا گمشده را غیرفعال می کند تا از دستگاهها استفاده نشود. این گزینه بطور خودکار در دستگاههایی که از iOS 7 یا جدیدتر استفاده می کنند روشن می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید